SMA ve IPTV Sistemleri

SMA ve IPTV Sistemleri

SMA Tv ve IPTV Sistemleri Nedir?

SMA Tv ve IPTV sistemleri farklı kurulumlara ve altyapılara sahip yayın sistemleridir. Her birinin maliyet, kullanım ve teknoloji açısından farklı özellikleri olduğu gibi farklı ihtiyaçlara yanıt verdikleri de söylenebilir.

SMATV sistemi, özellikle uydu üzerinden yayın dağıtımı yapan, geleneksel bir televizyon sistemi olmakla birlikte yeni teknolojilere oranla daha uygun maliyetli bir çözüm olarak öne çıkar. Bunun yanı sıra, daha inovatif bir yöntem olan IPTV sistemi ise yayın sinyallerinin internet üzerinden dağıtılması üzerine kurgulanmış bir yayın sistemi olarak tanımlanabilir.

Her iki sistemin farklı kullanım avantajları, özellikleri ve kullanımları bulunduğundan SMATV ve IPTV sistemlerini ayrı başlıklar altına incelemek daha doğru olacaktır.

 

SMATV Sistemi Kullanımı ve Avantajları

SMA TV, geleneksel uydu yayıncılığı üzerine kurgulanmış bir yöntem olarak öne çıkar. Anten TV sistemi olarak da adlandırıla SMATV altyapısı, uydu sinyallerinin aktarımı üzerine kurulu olduğundan IPTV altyapısında olduğu gibi internet gereksiniminin olmadığı bir sistemdir.

Bu doğrultuda SMATV ile internet erişiminin olmadığı noktalarda da hızlı ve etkili televizyon sinyallerine erişim mümkün olabilmektedir. Aynı şekilde bu sistem, uydu yayınlarının geniş çaplı coğrafi bölgelere erişim hacmi yüksek olduğu için ulusal televizyon kanalları tarafından yaygınlıkla kullanılır.

Tüm bunların yanı sıra, SMATV sistemleri şirket gibi belirli kurumsal yapılarda kendi kablo sistemi ve yayın hacmini belirlemek isteyen kurumlar tarafından da kullanılabilir. Özellikle TV izleme oranının yüksek olduğu medya kuruluşlarında kurulan sistemler sayesinde yayın akışı, kanal sıralaması ve benzeri değişkenler önceden belirlenerek altyapı ona göre tasarlanabilir.

Bunun yanı sıra internet erişiminin kısıtlı olduğu noktalarda, yayın akışı için internet gereksinimi olmadığı için SMATV altyapısı sayesinde son derece etkili yayın akışı sağlanabilir. Dijital yayıncılık sistemlerindeki gibi daha detaylı kurulumlar söz konusu olmadığından bu televizyon sistemlerinin dijital televizyon sistemlerine göre daha maliyet odaklı olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

 

IPTV Sistemi Nasıl Kullanılır ve Kullanım Avantajları Nelerdir?

IPTV sistemleri, öncelikli olarak internet üzerinden dijital yayıncılık yapan bir sistemleri olarak bilinir. Bu doğrultuda IPTV, geleneksel yayıncılık yöntemlerine göre daha avantajlı ve daha hızlı bir yayıncılık altyapısı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra IPTV gibi dijital yayıncılık sistemleri, görüntü kalitesi açısından daha yüksek çözünürlükler sağladığından, bu sistemlerin kullanım kalitesini son derece yüksek olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Otel ve benzeri turizm kuruluşlarında ziyaretçileri özel yayın seçenekleri gibi daha gelişmiş opsiyonları barındıran IPTV sistemleri, kullanıcıyı hedef alan içeriklerin paylaşılmasına da olanak verir.

IPTV altyapısı kurulu olan kurumlarda farklı formatlarda yayın akışı kullanılabileceğinden, kullanıcının yayınlanan içerik üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğu söylenebilir. Örnek vermek gerekirse, tercih edilecek IPTV altyapısına göre, kullanıcılar farklı şekillerde yayınları kayıt altına alabilir ya da içerikleri daha sonra izlemek için saklayabilirler.

IPTV üzerinden internet yayıncılığı yapan portalların sunduğu kapsamlı paketlerde yayın esnasında yayınlanan reklamları geçme özelliği gibi opsiyonlar da mümkün olabilmektedir. Fakat yine de bu televizyon sistemi kapsamında sürekliliğin sağlanabilmesi için kesintisiz internet bağlantısının olması zorunluluğu, bazı durumlarda kesinti yaşanmasına neden olabilmektedir.

 

Neden Biz ?

2008 yılından günümüze inşaat ve mimarlık alanındaki tüm yapılarının Elektrik ve Elektronik Güvenlik Kontrol Sistemleri alanındaki ihtiyaçlarının hayata geçirilmesinde öncü bir firma olarak faaliyetine devam etmektedir. Sektörün ihtiyaçlarını analiz ederek müşterilerine profesyonel hizmet vermeyi görev edinmiş olan firmamızı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Elektrik, Elektronik Güvenlik Kontrol Sistemleri sektöründe en kapsamlı projeleri planlı ve profesyonel çalışmalarla hedeflerine ulaştırmak misyonu ile kurulmuş olan firmamız faaliyetlerine öncelikle elektrik bakım ve onarım hizmetleri olarak başlamıştır. Her geçen yıl müşteri portföyünü artıran firmamız devam eden yıllarda yeni atılımlar yaparak birçok projeeyi başarıyla tamamlayıp sektörün öncü firmaları arasında yerini almıştır. Sektörün birçok kurumsal ve bireysel müşterilerine hizmet sağlayıp, ihtiyaçlarını kaliteli bir şekilde karşılayarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Daima gelişime açık, müşteri ihtiyaçlarına en doğru cevabı vermeyi vizyon edinmiş olan Kunt Güvenlik Kontrol Sistemleri sektörün en önemli dalları olan “ELEKTRİK, ELEKTRONİK GÜVENLİK KONTROL SİSTEMLERİ” alanlarında hizmet vermektedir. KUNT GÜVENLİK VE KONTROL SİSTEMLERİ olarak gelişime odaklanmış ve güvenilir hizmet prensibiyle, hem müşteriler hem de sektörde çalışmak isteyen vizyon sahibi kişiler için prestijli bir marka olmaya devam etmektedir.

Güvenlik Kamera Sistemleri Kurulumu, Güvenlik Kamera Sistemleri Kurulumu

kuntguvenlik.com.tr